o nas kursy dla firm karty CV enoturystyka wydarzenia czytelnia informator

ďťż
SZKOLENIA DLA FIRM
• Komentowane
  degustacje win

• Degustacje na opak
• Komentowane kolacje
• Indywidualne szkolenia
  winiarskie

• Wyjazdy z winem w tle

KURSY WIEDZY O WINIE
• ENO 1W - info, program
Zgłoś się na kurs
Regulamin ENO1

• ENO 2 - info
Regulamin ENO2/ENO3/ENO4

Archiwum kursĂłw

Numer konta
   bankowego


KURS W PREZENCIE

NAJBLIĹťSZE KURSY PODSTAWOWE
WARSZAWA WARSZAWA
• 14/15 maja 2016 rezerwuj
wolne miejsca: 10
PREZENTACJA WIN PORTUGALSKICH
w Warszawie - 22.04.2004
Biogramy osób prezentujących wina

Nuno Cancela de Abreu

W 1980 roku ukończył studia na Wydziale Inżynierii Rolnictwa w Akademii Rolniczej, ze specjalnością Przemysł Rolniczy. Następnie uzyskał dyplom w ENSAM – Państwowej Wyższej Szkole Rolniczej w Montpellier ze specjalnością uprawa winorośli i enologia.
Przez wiele lat pracował jako dyrektor techniczny do spraw produkcji wina w takich winiarniach Quinta da Romeira i Quinta do Cardo. Od 2001 pełni funkcje głównego enologa i członka zarządu firmy Quinta da Alorna Vinhos Lda.

Jaime Quendera

Urodzony w roku 1967, ukończył wydział Inżynierii Rolnej Uniwersytetu w Evora, a następnie studia podyplomowe na wydziale Marketingu Win na Uniwersytecie Katolickim w Porto.
Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1994 przy panu Joao Portugal Ramos w Adega Cooperativa de Pegoes, w której od roku 1999 jest dyrektorem działu nadzorującego produkcję wina. Współpracuje z innymi producentami, wśród których wyróżnić należy firmę Casa Ermelinda Freitas.

Eduardo Costa Seixas

Urodzony w roku 1944, pochodzi z rodziny związanej z winami od XVI wieku. Od zawsze związany z regionem Douro i winem Porto, jest jeden z założycieli Bractwa Wina Porto. Przez 34 lata pracował w firmie Porto Sandeman, z czego 24 lata jako dyrektor produkcji. Obecnie poświęcił się produkcji wina w swoich posiadłościach w regionie Douro: Quinta de Santa Julia, Quinta do Vale da Porca, Quinta da Tranqueira i Casa Agricola da Saldanha.

António Frederico Falcao

Urodzony w 1970, ukończył studia na Wydziale Inżynierii Rolnej Uniwersytetu w Evora, a następnie Podyplomowe Studia Enologiczne na Uniwersytecie Katolickim w Porto. Odbył liczne kursy specjalistyczne, m.in. w dziedzinie kontroli jakości.
W latach 1995-2000 doświadczenie zawodowe zdobywał w winnicy Herdade do Esporao. Od 2001 roku, pracuje jako enolog w firmie Companhia das Lezírias.

powrót do strony głównej